спорткар
Комплексний ремонт
вашого автомобіля на
СТО ПОВНОГО ЦИКЛУ
маслкар
Сертифікований сервіс
ТАЙР ЛЕНД потурбується
про Ваше авто
двигатель
Команда кваліфікованих
спеціалістів вирішить
будь-які проблеми

Рихтування кузова автомобіля: способи

Після аварій, зіткнень при сильних ушкодженнях доводиться звертатися на СТО. Для виправлення геометрії та максимально точного відновлення до заводських параметрів необхідно рихтувати автомобіль. Так називається процес виправлення деформації шляхом усунення здуття та вм'ятин.


Цю операцію проводять, коли водій звертається на СТО для виправлення асиметрії з різних причин. Міняти кузов або окремі його деталі нерентабельно, тому майстри вдаються до рихтування. У такий спосіб виходить повернути машині первозданний вигляд та відновити її працездатність.

Які бувають методики

Невеликі дефекти можна вирівняти самостійно за допомогою підручних засобів, але для цього потрібний практичний досвід. Водієві-новачкові краще звертатися на СТО, адже фахівці під рукою мають все необхідне. Рихтування – це процедура, що нагадує хірургічну операцію, вона передбачає закріплення машини на платформі та застосування ряду інструментів.

Класичний спосіб

Ця методика актуальна за будь-яких пошкоджень, при її проведенні використовують:

  • гумові та металеві молотки;
  • фасонні плити;
  • оправлення;
  • важелі.

Технологія робіт залежить від інструменту. Так, вирівнювання за допомогою молотка проводиться послідовно, іноді з попереднім нагріванням металу.

Якщо вм'ятина велика, виправляти її необхідно, починаючи від краю і просуваючись до середини. Маленькі пошкодження починають усувати із центральної частини. Значні пошкодження можна усунути також за допомогою зачепу. Для цього посередині вм'ятини вкручують шуруп, а потім акуратно за допомогою молотка метал випрямляють до первозданного вигляду.

У тонких місцях матеріал кузова може порватися, тому потрібно бути дуже обережним. Після розтягування часто залишається хлопун або видавлена частина у вигляді горба. Витягнути хлопун найпростіше за допомогою присоски, сліди розтяжок прибирають насічкою та металевим молотком, іноді місце попередньо нагрівають по спіралі.

Вакуумне рихтування

Це відносно нова технологія, до неї вдаються, коли немає пошкоджень лакофарбового покриття. Проводиться швидко, через те, що не вимагає перефарбовування, але підходить тільки для вм'ятин діаметром не більше 10 см. Досвідчені майстри знають, що таке рихтування вакуумним способом – у такому разі використовують стандартні інструменти разом із молотком чи зачепом.

Ця методика має кілька переваг:

  • не займає багато часу;
  • не псує лакофарбове покриття;
  • не вимагає шпаклівки та перефарбовування.

Але за допомогою вакуумного рихтування можна виправити тільки плавні, пологі вм'ятини без різких вигинів і слідів розтягування металу. Випрямлення починають від країв, поступово просуваючись до центру по спіралі. Іноді може знадобитися доопрацювання шляхом простукування молотком.

Багато залежить від того, яким чином з'явилася вм'ятина. Якщо вона зроблена не твердим предметом без пошкодження ЛКП, виправити її вийде і без інструмента за допомогою силового впливу. Але якщо вільного доступу до дефекту немає, вдаються до методики вакуумного рихтування. Працюючи з присоскою, важливо не ставити її на прозір між деталями кузова, інакше інструмент не вдасться приклеїти так, як потрібно.

Локальне рихтування без фарбування

Якщо метал не розтягнутий, а на вм'ятині немає заломів, виправити деталь можна без зміни лакофарбового покриття. Як рихтувати автомобіль у такий спосіб, знають працівники професійного автосервісу. Фарба та лак – еластичні матеріали, тому якщо у місці пошкодження не було шпаклівки, його можна виправити швидко. Делікатне вирівнювання потребує знань та досвіду.

За виконання такої роботи майстру доводиться діяти майже наосліп. Візуально контролювати процес у важкодоступних місцях не можна, доводиться покладатися лише на руки. Тому не обійтися без гарного просторового мислення, інакше не вдасться досягти результату. Прості вм'ятини з відкритим доступом вирівнюють за кілька хвилин підручним інструментом.

Локальне рихтування має кілька особливостей:

  • помилки неприпустимі. Будь-які дії роблять максимально обережно, тому процес нагадує створення скульптури архітектором;
  • випрямлення можна проводити із зовнішнього боку пістонами, що приклеюються до проблемного місця. Але навантаження на відрив, що виникає в результаті, витримує тільки заводське лакофарбове покриття;
  • необхідно заздалегідь переконатися, чи немає тріщин фарби у місці впливу. Побачити серйозні мікроушкодження вийде за допомогою лупи. За наявності тріщин краще вибрати рихтування з фарбуванням.

При пошкодженні ЛКП виникає розгерметизація, а невдовзі тут з'являється іржа. Корозія розширює тріщину, тому в результаті знадобиться точковий ремонт. Після процедури необхідно обстежити місце вм'ятини — якщо там з'явився горбок, значить метал під фарбою почав іржавіти.

Які ще є способи

Розглядаючи варіанти, як рихтувати кузов, майстри вдаються і до споттерного способу. Ця методика дає якісний результат, але передбачає зачищення лакофарбового покриття до верхнього шару металу. Популярне також вирівнювання за допомогою споттера, багатофункціонального інструменту для виправлення вм'ятин шляхом контактного зварювання.

Говорячи про те, що таке рихтування кузова, потрібно враховувати, що в деяких випадках воно не допомагає. Наприклад, якщо ребра жорсткості дверцят багажника сильно деформовані з серйозними пошкодженнями, краще замінити деталь. Складники з алюмінію погано піддаються такій обробці, тому проводити її їм немає сенсу. Але здебільшого процедура необхідна для усунення небезпечного крену.

Рихтування будь-яким способом допоможе виправити й відновити надійність опорних з'єднань, позбутися тріщин у шарах металу. Ця тонка та складна робота вимагає участі професіоналів, тому робити її самостійно в домашніх умовах не рекомендується.

авто
Запишіться на СТО зараз
Дзвоніть: (096) 941-53-96






Адреса:

м. Київ, ВУЛ. СВЯТОСЛАВА ХОРОБРОГО, 26А

Телефони:

(096) 941-53-96; (095) 776-71-73;
(093) 776-71-73; (044) 249-02-21;
(068) 223-08-72 відділ запчастин;

Email: [email protected]

Working time:

Пн - Пт: 9.00 - 19.00

Сб: 9.00 - 15.00