спорткар
Комплексний ремонт
вашого автомобіля на
СТО ПОВНОГО ЦИКЛУ
маслкар
Сертифікований сервіс
ТАЙР ЛЕНД потурбується
про Ваше авто
двигатель
Команда кваліфікованих
спеціалістів вирішить
будь-які проблеми

Як заряджати акумулятор авто за допомогою зарядного пристрою

При активній експлуатації будь-якої машини необхідно поповнювати заряд її АКБ двічі на рік перед настанням зими й після завершення холодного сезону. Напругу потрібно періодично перевіряти. Кожен автовласник повинен знати, як правильно заряджати акумулятор.


Якщо проблем з електроживленням після встановлення нової батареї не виникає, поповнювати заряд не потрібно. АКБ, що не обслуговуються, розраховані на кілька років безперервної роботи. Але з різних причин акумулятор може бути розрядженим, тоді завести авто не вдасться.

Як заряджати акумулятор авто за допомогою зарядного пристрою

Автомобільні акумулятори: які вони бувають

Умовно всі АКБ у машинах поділяються на три типи:

  • малообслуговувані;
  • необслуговувані;
  • повністю необслуговувані.

Два останні поняття означають, що в процесі роботи батареї нема потреби доливати дистильовану воду або взагалі це не потрібно робити. Але стан такої АКБ потрібно постійно контролювати.

Для кожного типу агрегату передбачені конкретні правила експлуатації та заряджання. Вимоги докладно описані в інструкції виробника. У більшості сучасних машин встановлені моделі, що повністю не обслуговуються, зі свинцевими решітками. Малообслуговувані зустрічаються рідко.

Свинцево-кислотні АКБ функціонують внаслідок хімічної реакції між електролітом та пластинами. Внаслідок взаємодії цих двох елементів автомобіль отримує електрику. У міру експлуатації пластини поступово руйнуються, електроліт википає, внаслідок чого акумулятор втрачає до 60% потужності.

Як зрозуміти, що акумулятор потрібно зарядити

Існують первинні ознаки, за якими легко визначити, що батарея розряджена. Є й методи точної діагностики про них ми поговоримо в цій статті. Перш ніж розібратися, як заряджати акумулятор на авто, важливо розуміти, коли це робити.

Ознаки справної батареї такі:

  • агрегат приймає електрострум зарядом 1/10 від своєї номінальної потужності;
  • сила струму відповідає зазначеній виробником;
  • заряд утримується довго;
  • подається струм заявленої потужності.

Якщо що-небудь з перерахованого вище не дотримується, значить, АКБ розряджена або вимагає заміни. Визначити повний розряд можна за такими ознаками:

  • двигун не заводиться, навіть якщо акумулятор недавно заряджали;
  • електроліт став каламутним або почорнів;
  • в процесі заряджання агрегат або одна з його банок сильно нагріваються;
  • від акумулятора виходить неприємний запах;
  • заряд батареї падає відразу після заряджання.

Більшість сучасних АКБ оснащені вбудованим індикатором заряду, зручно орієнтуватися на нього. Він виглядає як невелика зелена лампа у формі кульки. Коли заряд достатній, і щільність електроліту є оптимальною, цей індикатор світиться зеленим. Якщо ні, акумулятор розряджений.

Як заряджати акумулятор авто за допомогою зарядного пристрою

Як провести точну діагностику

Це можна зробити в домашніх умовах, якщо у вас є при собі мультиметр, тестер, вилка навантаження, струмові кліщі та ЗУ. За допомогою цього набору обладнання проводять тест для визначення точного стану батареї. Зніміть із батареї клеми та під'єднайте до неї мультиметр.

При цьому агрегат має бути в режимі вимірювання напруги (постійний струм, 20 В). Щупи встановлюйте за полярністю — червоний під'єднайте до плюса, а чорний до мінуса. За показаннями мультиметра легко визначити, у якому стані перебуває АКБ:

  • 11,9 і вище. Це означає, що батарея потребує термінового заряду. Можливо, у ній розпочався процес сульфатування;
  • 11,2 ー 11,7 В. Цей показник повідомляє про те, що всередині агрегату зламалася пластина. Внаслідок підвищення опору АКБ закипає і не дає необхідного для запуску двигуна силового струму;
  • 10,4 ー 10,7 В. Цей параметр напруги на клемах виникає при короткому замиканні між пластинами з різним знаком в одній банці. У результаті батарея розряджається дуже швидко, а рівень напруги становить 0;
  • 9 В і нижче. Акумулятор глибоко розряджений. Це трапляється, якщо в салоні довго не вимикали світло, багато годин горіли габарити або відкрили багажник.

Вимірювати напругу потрібно тоді, коли двигун автомобіля залишався незаведеним приблизно 10 годин. В іншому випадку мультиметр покаже завищені цифри, що не відповідають дійсності. У повністю зарядженого АКБ показник становить 12,6 або більше.

Якщо мультиметр показує 11,9%, значить, залишилося 40% заряду, коли 12,3 — 60%, 12,42 — 80%. Фахівці стверджують, що перевірити заряд можна і за допомогою вилки. Вона продається в будь-якому автомагазині, також варто її пошукати в інструментах електрика. Вилка навантаження показує зниження напруги під навантаженням, отже, демонструє робочі параметри АКБ.

Буває, що під рукою немає необхідного обладнання. Тоді протестувати батарею можна простим способом — увімкнути дальнє світло, коли автомобіль не заведений, і залишити так на 20 хвилин. Після цього часу спробуйте завести двигун. Якщо АКБ у проблемному стані, двигун не заведеться, або це буде складно зробити.

Як правильно заряджати батарею

Термін експлуатації агрегату безпосередньо залежить від частоти заряджання та глибини розряду. Деякі вважають, що акумулятор потрібно часто розряджати до мінімуму та заряджати до максимуму. Але для якісної батареї це шкідливо, адже для оптимальної роботи потрібний постійний режим підзаряду, званий також буферним.

Тобто для нормальної та довгої роботи якісна АКБ повинна завжди перебувати під контрольованою напругою та не розряджатися повністю. Тоді її місткість збережеться надовго. Дуже шкідливий стан глибокого розряду, внаслідок чого агрегат втрачає робочий ресурс і стає непридатним до експлуатації.

Розглянемо, як зарядити акумулятор машини в домашніх умовах:

  • підготуйте зарядний пристрій;
  • забезпечте хороше провітрювання для приміщення, де знаходиться АКБ;
  • під'єднайте до клем кабелі ЗУ з урахуванням полярності (червоний до плюса, чорний до мінуса);
  • увімкніть пристрій для заряджання в мережу.

Заряджання можливе двома способами — постійним струмом або напругою. Перший метод найбільш ефективний, але трудомісткий, оскільки складається з кількох етапів і вимагає постійного відстеження. Заряджання постійною напругою простіше, але в такому разі заряд вдасться підвищити лише до 80%.

Багатьох автовласників цікавить, як часто потрібно заряджати акумулятор машини. Як уже писалося вище, це робиться мінімум двічі на рік, перед настанням зими та після холодного сезону. Іноді доводиться користуватися зарядним пристроєм частіше за ситуацією. Тепер розглянемо докладно два способи заряджання.

Заряджання постійним струмом

Загальноприйнятим вважається параметр струму, що становить 10% від початкової місткості АКБ. Наприклад, якщо вона дорівнює 100 Ач, струм не повинен перевищувати 10 А. Процес заряджання відбувається до тих пір, поки параметр напруги на клемах не підніметься до 143-144 В.

Після цього струм потрібно зменшити вдвічі в разі нашого прикладу до 5 А. Це необхідно, щоб зупинити процес кипіння. Потім зарядка продовжується до підвищення напруги до 15 В, після цього струм потрібно ще раз зменшити вдвічі й заряджати батарею доти, поки показники перестануть змінюватися.

Заряджання постійною напругою

Це менш клопіткий спосіб, що займає не так багато часу. Розібратися, як зарядити акумулятор автомобіля зарядним пристроєм у такий спосіб, нескладно. Достатньо виставити значення напруги 14,4-14,5 і почекати, поки завершиться процес заряджання. У такий спосіб вдасться зарядити батарею лише до 80%.

Акумулятори, що обслуговуються та не обслуговуються: як їх заряджати

Якщо у вас агрегат першого типу, перед початком процесу відкрутіть пробки на банках, щоб уникнути накопичення газу всередині. Спочатку підключайте батарею до зарядного пристрою, а потім до мережі, інакше може виникнути іскра.

Більшість сучасних акумуляторів не обслуговуються, їм знадобиться автоматичне ЗУ з функцією регулювання напруги. Часто такі моделі мають індикатор заряду. Щоб уникнути википання електроліту, важливо правильно встановити показники напруги та струму.

Багатьох цікавить, як підзарядити автомобільний акумулятор, якщо він повністю розряджений. Для цього знадобиться спеціальний зарядний пристрій, здатний функціонувати як десульфатації. Така модель усуне наслідки хімічних реакцій, що провокують руйнування пластин.

Скільки триває процес заряджання

Час залежить від того, чи настільки сильно розряджена батарея. Якщо до кінця знадобиться приблизно 10-12 годин. Визначити, що акумулятор зарядився можна різними способами. Так, у багатьох моделей, що не обслуговуються, є індикатор заряду — в такому випадку він світиться зеленим.

Деякі зарядні пристрої мають амперметри. Якщо протягом кількох годин параметр на них дорівнює нулю, то батарея зарядилася. Також можна виміряти напругу на клемах — про повний заряд повідомляє значення 16,3-16,4 В.

Як заряджати акумулятор авто за допомогою зарядного пристрою

Правила безпеки під час заряджання АКБ

Є кілька нескладних вимог, яких потрібно дотримуватись, щоб уникнути пошкодження агрегату та інших проблем. Так, важливо знати, за якої температури заряджати автомобільний акумулятор. Оптимальний діапазон становить від 0 до +25 градусів, заряд приймається гірше, якщо на вулиці чи в приміщенні холодно.

Іноді реально підвищити рівень заряду і на морозі, тому що в цьому випадку корпус нагрівається і температура електроліту підвищується. Але якщо АКБ довго була розряджена на холоді, заряджати її в таких же умовах не можна. Можливе заледеніння електроліту, тому спочатку зігрійте агрегат у теплому приміщенні.

Процес заряджання — це хімічна реакція, в результаті можуть виділятися небезпечні суміші кисню та водню. Тому в процесі важливо дотримуватись таких правил:

  • добре провітрити кімнату, де знаходитиметься агрегат;
  • не допускати навіть невеликої іскри й не користуватися відкритими джерелами полум'я поряд;
  • ставити батарею на рівну поверхню, щоб уникнути витікання кислоти;
  • не допускайте глибокого розряду, оскільки це призводить до виходу агрегату з ладу.

Важливо також знати, ніж зарядити акумулятор машини. Для цього знадобляться спеціалізовані, але не саморобні пристрої. Цей варіант найбільш зручний, але деякі водії вважають за краще заряджати АКБ через генератор. Все тому, що це відбувається автоматично, не слід стежити за процесом.

Знати, як правильно зарядити АКБ авто, має кожен власник транспортного засобу. Дотримання рекомендацій дозволить підтримувати агрегат у робочому стані та уникнути неприємних ситуацій, коли автомобіль неможливо завести.

авто
Запишіться на СТО зараз
Дзвоніть: (096) 941-53-96






Адреса:

м. Київ, ВУЛ. СВЯТОСЛАВА ХОРОБРОГО, 26А

Телефони:

(096) 941-53-96; (095) 776-71-73;
(093) 776-71-73; (044) 249-02-21;
(068) 223-08-72 відділ запчастин;

Email: [email protected]

Working time:

Пн - Пт: 9.00 - 19.00

Сб: 9.00 - 15.00